STATUT STOWARZYSZENIA
pod nazwą POLSKIE TOWARZYSTWO UROLOGII DZIECIĘCEJ
Rozdział I
NAZWA, TEREN DZIAŁALNOŚCI, SIEDZIBA I CHARAKTER PRAWNY STOWARZYSZENIA
§ 1
Stowarzyszenie nosi nazwę: Polskie Towarzystwo Urologii Dziecięcej, zwane dalej Stowarzyszeniem.
§ 2.
Stowarzyszenie działa na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i poza , jej granicami. Siedzibą Stowarzyszenia jest m.st. Warszawa.
§ 3
- Stowarzyszenie działa na podstawie przepisów ustawy z dnia 7 kwietnia 1989 roku — Prawo o stowarzyszeniach (Dz. U. z 2001 r. Nr 79, poz. 855 ze zmianami) oraz niniejszego statutu i z chwilą wpisania do Krajowego Rejestru Sądowego nabywa osobowość prawną.
- Stowarzyszenie powołuje się na czas nieokreślony.
§ 4
- Stowarzyszenie może być członkiem krajowych, zagranicznych i międzynarodowych organizacji o takim samym lub podobnym profilu działania, a także związku stowarzyszeń.
§ 5
Stowarzyszenie używa pieczęci podłużnych z napisem:
POLSKIE TOWARZYSTWO UROLOGII DZIECIĘCEJ
§6
Stowarzyszenie może używać odznak i znaku graficznego, zgodnie z obowiązującymi przepisami.
§7
- Stowarzyszenie opiera swoją działalność na pracy społecznej ogółu członków, może jednak zatrudniać pracowników, również spośród członków, do prowadzenia swoich spraw.
- Stowarzyszenie może prowadzić działalność gospodarczą.
- Dochód uzyskany z działalności gospodarczej służy realizacji celów statutowych i nie może być przeznaczony do podziału pomiędzy członków.
Rozdział II
CELE STOWARZYSZENIA I SPOSOBY ICH REALIZACJI .
§8
Stowarzyszenie ma charakter naukowy i społeczno-zawodowy.
§9
Cele Stowarzyszenia są następujące:
- praca nad rozwojem urologii dziecięcej w Rzeczypospolitej Polskiej,
- rozwijanie, propagowanie i upowszechnianie problematyki dotyczącej urologii dziecięcej,
- pomoc dla lekarzy wszystkich specjalności zajmujących się problematyką urologii dziecięcej
- reprezentowanie interesów lekarzy pracujących w dziedzinie urologii dziecięcej oraz członków Stowarzyszenia wobec władz publicznych i zawodowych, w kraju i za granicą
- szerzenie zdobyczy nauki i techniki wśród lekarzy pracujących w dziedzinie urologii dziecięcej oraz współpracujących z urologami dziecięcymi,
- zachęcanie i wdrażanie lekarzy pracujących w dziedzinie urologii dziecięcej do pracy naukowej
- współpraca z przedstawicielami innych dyscyplin nauki i techniki na rzecz rozwoju urologii dziecięcej
- kształtowanie i utrwalanie postaw etycznych wśród członków Stowarzyszenia
- współudział w organizowaniu opieki urologicznej dla chorych dzieci na terenie Rzeczypospolitej Polskiej, | .
- współudział w ustalaniu programu i organizacji nauczania przed i podyplomowego oraz doskonalenia zawodowego w dziedzinie urologii dziecięcej
- integracja środowiska zawodowego lekarzy pracujących w dziedzinie urologii dziecięcej i reprezentacja w sprawach socjalnobytowych swoich członków oraz ogółu zatrudnionych i współpracujących z urologią dziecięcą,
- pielęgnowanie tradycji i upowszechnianie wiedzy o historii polskiej urologii dziecięcej.
§10
Stowarzyszenie realizuje swoje cele przez: ,
- organizację posiedzeń i zjazdów naukowych,
- prowadzenie kursów, wykładów i konferencji zarówno dla członków Stowarzyszenia, jak i dla lekarzy innych specjalności,
- popularyzację zagadnień związanych z chorobami urologicznymi u dzieci
- działalność szkoleniową i wydawniczą,
- współpracę i wzajemną pomoc członków Stowarzyszenia,
- współpracę z innymi towarzystwami naukowymi, instytucjami naukowymi, społecznymi, zawodowymi i samorządowymi w kraju i za granicą,
- inicjowanie badań naukowych, ogłaszanie konkursów na prace naukowe,
- nagradzanie prac naukowych,
- przyznawanie stypendiów naukowych,
- promowanie i ułatwianie kontaktów z ośrodkami urologii dziecięcej w kraju i za granicą,
- konsultacje w sprawach wyposażenia i organizacji placówek urologii dziecięcej,
- współdziałanie z władzami publicznymi, Izbami Lekarskimi w organizacji opieki urologicznej dzieci w Polsce,
- współpracę z uczelniami medycznymi, instytucjami naukowymi, władzami publicznymi w opracowaniu programów nauczania urologii dziecięcej, a także programów i organizacji specjalizacji w zakresie urologii dziecięcej oraz innych dyscyplin, w których niezbędna jest znajomość urologii dziecięcej,
- (skreślony), |
- współpracę z konsultantami w zakresie urologii dziecięcej,
- współdziałanie z właściwymi władzami publicznymi, zawodowymi oraz Izbami Lekarskimi w sprawach socjalno-bytowych swoich członków,
- gromadzenie, opracowywanie i udostępnianie materiałów związanych z historią urologii dziecięcej w Polsce,
Rozdział III
CZŁONKOWIE, ICH PRAWA I OBOWIĄZKI
§ 11
Stowarzyszenie składa się z członków:
- rzeczywistych,
- zwyczajnych,
- korespondentów,
- wspierających,
- honorowych.
§ 12
- Członkiem rzeczywistym może być lekarz mający specjalizację w dziedzinie urologii dziecięcej i pracujący na terenie Rzeczypospolitej Polskiej, posiadający pełną zdolność do czynności prawnych oraz niepozbawiony praw publicznych.
- O przyjęciu w poczet członków rzeczywistych decyduje Zarząd zwykłą większością głosów, na wniosek zainteresowanego i po złożeniu przez niego deklaracji popartej przez dwóch członków rzeczywistych Stowarzyszenia oraz odpisu dokumentu potwierdzającego posiadanie specjalizacji w dziedzinie urologii dziecięcej. O podjętej decyzji Zarząd niezwłocznie powiadamia kandydata na piśmie. e , :
- Od decyzji odmownej zainteresowanemu przysługuje prawo odwołania się do Walnego Zgromadzenia Członków, którego uchwała w tym przedmiocie jest ostateczna. Odwołanie należy wnieść w terminie 1. miesiąca od otrzymania pisemnej informacji o decyzji Zarządu.
- Członek rzeczywisty ma czynne i bierne prawo wyborcze.
§13.
- Członkiem zwyczajnym może być każdy lekarz nie posiadający specjalizacji w dziedzinie urologii dziecięcej, pracujący na terenie Rzeczypospolitej Polskiej.
- O przyjęciu w poczet członków zwyczajnych decyduje Zarząd zwykłą większością głosów, na wniosek zainteresowanego i po złożeniu przez niego deklaracji popartej przez dwóch członków rzeczywistych Stowarzyszenia, o podjętej decyzji Zarząd niezwłocznie powiadamia kandydata na piśmie.
- Od decyzji odmownej zainteresowanemu przysługuje prawo odwołania się do Walnego Zgromadzenia Członków, którego uchwała w tym przedmiocie jest ostateczna. Odwołanie należy wnieść w terminie 1. miesiąca od otrzymania pisemnej informacji o decyzji Zarządu.
- Członek zwyczajny ma czynne prawo wyborcze.
- Członek zwyczajny, po uzyskaniu specjalizacji w dziedzinie urologii dziecięcej, może zostać członkiem rzeczywistym, po przedstawieniu Zarządowi pisemnego wniosku z odpisem dokumentu potwierdzającego posiadanie specjalizacji.
- W przypadku podjęcia przez Zarząd uchwały w przedmiocie odmowy przyjęcia członka zwyczajnego w. poczet członków rzeczywistych Stowarzyszenia, zainteresowanemu przysługuje prawo odwołania się do Walnego Zgromadzenia Członków, którego uchwała w tym przedmiocie jest ostateczna. Odwołanie należy wnieść w terminie 1 miesiąca od otrzymania pisemnej informacji o decyzji Zarządu.
§14
Członek rzeczywisty i zwyczajny ma prawo do:
- udziału w zjazdach, posiedzeniach naukowych, kursach i konkursach organizowanych przez Stowarzyszenie na zasadach określonych przez organizatorów oraz we wszystkich innych pracach prowadzonych przez Stowarzyszenie,
- działania w sekcjach Stowarzyszenia, .
- korzystania ze stypendiów fundowanych przez Stowarzyszenie,
- korzystania z pomocy Stowarzyszenia w udziale w zjazdach naukowych, krajowych i zagranicznych,
- korzystania z pomocy Stowarzyszenia w sprawach zawodowych i administracyjnych związanych ż wykonywaniem zawodu,
- występowania do władz Stowarzyszenia z wnioskami dotyczącymi spraw Stowarzyszenia,
- korzystania z pomocy Stowarzyszenia w sprawach socjalno-bytowych,
- zgłaszania do władz Stowarzyszenia wniosków w sprawach związanych z działalnością Stowarzyszenia i żądania informacji o sposobie ich załatwienia.
§15
Członek rzeczywisty i zwyczajny ma obowiązek:
- przestrzegania postanowień Statutu, regulaminów, instrukcji i uchwał władz Stowarzyszenia,
- dbania o dobre imię Stowarzyszenia,
- przestrzegania zasad współżycia społecznego,
- czynnego udziału w realizacji celów statutowych Stowarzyszenia, .
- przestrzegania norm etyki zawodowej,
- terminowego opłacania składek członkowskich w wysokości uchwalonej przez Walne Zgromadzenie Członków.
§16
- Członkostwo rzeczywiste i zwyczajne ustaje na skutek:
- a) śmierci członka,
- b) utraty przez członka pełnej zdolności do czynności prawnych, utraty pełni praw publicznych oraz utraty prawa do wykonywania zawodu lekarza,
- c) rezygnacji złożonej na piśmie, ,
- d) skreślenia przez Zarząd z powodu nieopłacenia składki rocznej bez wyjaśnienia przyczyn,
- e) wykluczenia na podstawie prawomocnego orzeczenia Sądu Koleżeńskiego za czyny godzące w dobre imię Stowarzyszenia o lub za działanie ha jego szkodę,
- O ustaniu członkostwa, o którym mowa w pkt. b), d) decyduje Zarząd w formie uchwały. Przed podjęciem uchwały Zarząd ,umożliwia członkowi złożenie wyjaśnień na piśmie lub osobiście na posiedzeniu Zarządu. O treści uchwały Zarząd niezwłocznie powiadamia na piśmie zainteresowanego.
- Od uchwał Zarządu, o których mowa w ust. 2., przysługuje zainteresowanemu odwołanie do Walnego Zgromadzenia Członków w terminie. 1. miesiąca od pisemnego powiadomienia o treści uchwały. Uchwała Walnego Zgromadzenia Członków jest ostateczna.
§ 17
Osoba skreślona ż listy członków Stowarzyszenia z powodu nieopłacenia składek może być ponownie przyjęta do Stowarzyszenia na zasadach określonych w paragrafie 12. i 13. niniejszego rozdziału, jednakże staż członkowski będzie liczony od daty powtórnego przyjęcia.
§18
Od orzeczenia Sądu Koleżeńskiego o wykluczeniu ze Stowarzyszenia, o którym mowa w $ 16 ust. 1, pkt e) przysługuje członkowi prawo odwołania się do Walnego Zgromadzenia Członków. W sprawach o wykluczenie ze Stowarzyszenia, Walne Zgromadzenie decyduje większością 2/3 głosów obecnych członków.
§19
- Członkiem korespondentem może zostać osoba posiadająca dyplom ukończenia studiów medycznych, nie pracująca na terenie Rzeczypospolitej Polskiej, wykazująca się osiągnięciami w pracy naukowej lub organizacyjnej w dziedzinie urologii dziecięcej lub nauk pokrewnych i współpracująca z polskimi urologami dziecięcymi.
- O przyjęciu w poczet członków korespondentów decyduje Zarząd na podstawie pisemnej deklaracji zainteresowanego. O przyjęciu decyduje zwykła większość głosów.
- Członek korespondent ma prawo do udziału w zjazdach i zebraniach naukowych oraz działania w sekcjach Stowarzyszenia z głosem doradczym.
- O przyjęciu członka korespondenta Zarząd informuje Członków Stowarzyszenia na Walnym Zgromadzeniu.
- Skreślenia z listy członków korespondentów dokonuje Zarząd w formie uchwały, po zaistnieniu jednej z następujących przyczyn:
– na podstawie pisemnego wniosku członka korespondenta,
– wskutek zaprzestania kontaktów ze Stowarzyszeniem przez okres 5. lat,
– w wyniku orzeczenia prawomocnego wyroku skazującego za przestępstwo popełnione z winy umyślnej,
– utraty pełnej zdolności do czynności prawnych. - O skreśleniu z listy członków korespondentów Zarząd powiadamia zainteresowanego pisemnie. W przypadku podjęcia: przez Zarząd uchwały w przedmiocie odmowy przyjęcia w poczet członków korespondentów Stowarzyszenia, zainteresowanemu przysługuje prawo wniesienia odwołania do Walnego Zgromadzenia Członków, którego uchwała w tym przedmiocie jest ostateczna. Odwołanie należy wnieść w terminie 1 miesiąca od otrzymania pisemnej informacji o decyzji Zarządu.
§20
- Członkiem wspierającym może zostać osoba fizyczna lub prawna, która deklaruje stałą współpracę ze Stowarzyszeniem i wnosi roczną składkę członkowską w wysokości uzgodnionej między stronami lub proponuje inne formy wspierania działalności statutowej Stowarzyszenia zaakceptowane przez Zarząd. .
- O przyjęciu w poczet członków wspierających decyduje Zarząd w formie uchwały, po przyjęciu pisemnej deklaracji od członka wspierającego. Zarząd zatwierdza przyjęcie członka wspierającego na piśmie z określeniem zakresu i warunków współpracy ze Stowarzyszeniem.
- Członek wspierający może fundować stypendia przeznaczone na rozwój określonej dziedziny urologii dziecięcej i nagrody za prace naukowe dotyczące wybranych zagadnień urologii dziecięcej.
- Członek wspierający ma prawo uczestniczenia w posiedzeniach i zjazdach naukowych zorganizowanych przez wspieraną jednostkę organizacyjną Stowarzyszenia na zasadach określonych przez Komitet Organizacyjny.
- Członek wspierający, za zgodą Zarządu, ma prawo zamieszczania informacji o produkowanym przez siebie sprzęcie i lekach w wydawnictwach Stowarzyszenia, na zasadach określonych przez Komitet Redakcyjny wydawnictwa.
- Członek wspierający nie ma biernego ani czynnego prawa wyborczego
- Skreślenia z listy członków wspierających w zależności od szczebla współpracy dokonuje Zarząd w formie uchwały:
- a) na pisemny wniosek członka wspierającego,
- b) wskutek niepłacenia składek członkowskich przez okres dłuższy niż jeden rok lub niewywiązywania się z deklarowanych form współpracy.
- O podjęciu przez Zarząd uchwały o skreśleniu z listy członków wspierających zainteresowany jest informowany pisemnie. W przypadku podjęcia przez Zarząd Główny uchwały w przedmiocie odmowy przyjęcia w poczet członków wspierających Stowarzyszenia, zainteresowanemu przysługuje prawo wniesienia odwołania do Walnego Zgromadzenia Członków, którego uchwała w tym przedmiocie jest ostateczna. Odwołanie należy wnieść w terminie 1. miesiąca od otrzymania pisemnej informacji o decyzji Zarządu.
§21.
- Członkiem honorowym może zostać osoba szczególnie zasłużona dla Stowarzyszenia lub w dziedzinie urologii dziecięcej.
- Godność członka honorowego nadaje Walne Zgromadzenie Członków Stowarzyszenia na wniosek Zarządu zwykłą większością głosów w głosowaniu tajnym.
- Członek honorowy jest zwolniony z obowiązku opłacania składek członkowskich oraz kosztów uczestniczenia (wpisowego) w zjazdach naukowych Stowarzyszenia.
- Członek rzeczywisty, któremu nadano godność członka honorowego, zachowuje wszystkie dotychczasowe uprawnienia.
- Członek honorowy, obywatel polski, posiada wszystkie prawa członka zwyczajnego.
- Członek honorowy nie będący obywatelem Rzeczypospolitej Polskiej nie posiada czynnego ani biernego prawa wyborczego.
- Członkostwa honorowego może pozbawić Walne Zgromadzenie Członków większością 2/3 głosów obecnych członków na pisemny wniosek co najmniej 10. członków rzeczywistych po wysłuchaniu sprawozdania powołanej przez Zarząd komisji specjalnej, na podstawie jednej z poniższych przyczyn:
– wskutek zaprzestania kontaktów ze Stowarzyszeniem przez okres 5 lat,
– w wyniku orzeczenia prawomocnego wyroku skazującego za przestępstwo popełnione z winy umyślnej,
-utraty pełnej zdolności do czynności prawnych.
Rozdział IV | –
WŁADZE STOWARZYSZENIA
§22.
Władze Stowarzyszenia stanowią:
- Walne Zgromadzenie Członków,
- Zarząd,
- Komisja Rewizyjna,
- Sąd Koleżeński.
§23.
Kadencja władz Stowarzyszenia trwa 4 lata, a ich wybór odbywa się podczas Walnego Zgromadzenia Członków.
§24.
Władze Stowarzyszenia mogą uzupełnić swój skład o nowych członków na miejsce tych, którzy ustąpili w czasie kadencji, jednakże liczba osób wybranych dodatkowo do każdej władzy nie może przekraczać 1/3 liczby osób pochodzących z wyboru. .
§ 25
Członkowie władz Stowarzyszenia pełnią swoje funkcje honorowo.
§26
- Walne Zgromadzenie Członków jest najwyższą władzą Stowarzyszenia
- Walne Zgromadzenie Członków może być zwyczajne i nadzwyczajne
- Zwyczajne Walne Zgromadzenie Członków odbywa się w czasie zjazdu naukowego Stowarzyszenia.
- Zwyczajne Walne Zgromadzenie Członków co 4 lata ma charakter zebrania sprawozdawczo-wyborczego, na którym wybierane są władze Stowarzyszenia z wyjątkiem prezesa — elekta, który jest wybierany na 2 lata przed końcem kadencji aktualnych władz Stowarzyszenia.
- O mającym się odbyć Walnym Zgromadzeniu Zarząd powiadamia pisemnie członków co najmniej na 30 dni przed terminem z podaniem proponowanego porządku dziennego.
- W Walnym Zgromadzeniu z głosem stanowiącym biorą udział członkowie rzeczywiści i zwyczajni oraz członkowie honorowi obywatelstwa polskiego, a z głosem doradczym członkowie korespondenci, członkowie honorowi będący obywatelami państw obcych, członkowie wspierający oraz zaproszeni goście.
- Każdy członek Stowarzyszenia dysponuje na Walnym Zgromadzeniu jednym głosem,
- Uchwały Walnego Zgromadzenia Członków zapadają w głosowaniu jawnym, zwykłą większością głosów, jeżeli inne przepisy prawa lub postanowienia statutu nie stanowią inaczej,
- Walne Zgromadzenie Członków otwiera prezes Zarządu proponując porządek dzienny, po którego zatwierdzeniu lub uzupełnieniu Walne Zgromadzenie wybiera w głosowaniu jawnym przewodniczącego i sekretarza zebrania spośród kandydatów zgłoszonych przez uczestników zebrania.
- Zwyczajne Walne Zgromadzenie Członków: :
- a) uchwala główne kierunki działania merytorycznego i finansowego Stowarzyszenia,
- b) wybiera prezesa — elekta spośród kandydatów zgłoszonych przez ustępujący Zarząd lub przez uczestników Walnego Zgromadzenia po wysłuchaniu przedstawionego przez kandydatów programu działania,
- c) rozpatruje sprawozdanie z działalności Zarządu, Komisji Rewizyjnej i Sądu Koleżeńskiego, ,
- d) uchwała wysokość składki członkowskiej,
- e) nadaje godność członka honorowego Stowarzyszenia,
- f) podejmuje uchwały w sprawie tematyki, terminu i miejsca następnych zjazdów naukowych,
- g) rozstrzyga w sprawie skreślenia z listy członków Stowarzyszenia,
- h) rozstrzyga w sprawach wniesionych przez Zarząd,
- i) podejmuje uchwały o zmianie Statutu i rozwiązaniu się Stowarzyszenia,
- j) rozpatruje wnioski zgłoszone przez członków Stowarzyszenia do Zarządu co najmniej na 20 dni przed terminem Walnego Zgromadzenia Członków,
- k) rozpatruje inne sprawy nie należące do kompetencji pozostałych władz Stowarzyszenia,
- Sprawozdawczo-wyborcze zwyczajne Walne Zgromadzenie Członków ma ponadto następujące uprawnienia:
- a) udziela absolutorium ustępującemu Zarządowi na wniosek Komisji Rewizyjnej,
- b) zatwierdza przejęcie funkcji prezesa Zarządu Stowarzyszenia przez prezesa — elekta,
- . c) wybiera członków Zarządu spośród kandydatów zgłoszonych przez prezesa — elekta, ustępujące władze Stowarzyszenia lub uczestników Walnego Zgromadzenia, ,
- d) wybiera Komisję Rewizyjną i Sąd Koleżeński Stowarzyszenia spośród kandydatów zgłoszonych przez uczestników Walnego Zgromadzenia.
- Ustępujący członkowie władz Stowarzyszenia mogą być wybierani ponownie. Prezes Zarządu może być powtórnie wybrany na tę funkcję tylko jeden raz.
- Uchwały Walnego Zgromadzenia Członków są podejmowane zwykłą większością głosów przy obecności co najmniej połowy osób uprawnionych do głosowania w pierwszym terminie, w drugim terminie — bez względu na liczbę obecnych. Wyjątek stanowią uchwały dotyczące zmiany Statutu i rozwiązania Stowarzyszenia. Głosowania są jawne, ale mogą być tajne na wniosek chociażby jednego członka Walnego Zgromadzenia. Głosowania w sprawie wyboru władz są tajne. Do obliczenia głosów przewodniczący Walnego Zgromadzenia powołuje Komisję Skrutacyjną złożoną ż 3. członków, którą zatwierdzają uczestnicy zebrania.
- Przebieg i uchwały Walnego Zgromadzenia Członków są protokołowane. Protokół podpisują przewodniczący i sekretarz Walnego Zgromadzenia. Protokół przekazywany jest Zarządowi.
- Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Członków jest zwoływane przez Zarządy:
- a) zwłasnej inicjatywy,
- b) na pisemny wniosek Komisji Rewizyjnej, na wspólne żądanie co najmniej 1/3 członków rzeczywistych i zwyczajny zgłoszone na piśmie Zarządowi.
- Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Członków jest zwoływane w terminie do 3. miesięcy od daty zgłoszenia wniosku, obraduje nad sprawami, dla których zostało zwołane i odbywa się według tych samych zasad proceduralnych.
§27
- W skład Zarządu wchodzą: .
- a) prezes,
- b) prezes — elekt, jeżeli został wybrany,
- c) ustępujący prezes, który jest członkiem Zarządu Głównego przez dwa lata po zakończeniu kadencji,
- d) trzech — pięciu członków Zarządu, |
- Zarząd na pierwszym posiedzeniu po wyborze, w głosowaniu tajnym, zwykłą większością głosów wybiera spośród członków Zarządu wiceprezesa, sekretarza i skarbnika. Kandydatów na tę funkcję zgłasza rozpoczynający kadencję prezes i/lub członkowie Zarządu. Wybór jest ważny, jeśli w głosowaniu wzięło udział co najmniej 2/3 statutowego składu Zarządu.
- Ustępujący Zarząd nowo wybranym władzom przekazuje wszelkie akta i majątek Stowarzyszenia w ciągu 10 dni od zakończenia kadencji.
- Prezes, prezes — elekt, ustępujący prezes, wiceprezes, sekretarz i skarbnik stanowią Prezydium Zarządu, które kieruje bieżącą działalnością Stowarzyszenia między posiedzeniami Zarządu.
- Posiedzenia Zarządu w pełnym składzie powinny być zwoływane nie rzadziej niż co 6 miesięcy.
- Do zadań Zarządu należy:
- a) reprezentowanie Stowarzyszenia na zewnątrz i działanie w jego imieniu,
- b) kierowanie działalnością Stowarzyszenia zgodnie z postanowieniami Statutu, wytycznymi i uchwałami Walnego Zgromadzenia Członków,
- c) podejmowanie działań i wydawanie opinii we wszystkich sprawach dotyczących rozwoju urologii dziecięcej w Polsce,
- d) uchwalanie okresowych planów działalności merytorycznej, preliminarza wydatków i budżetu oraz zatwierdzania bilansu rocznego Stowarzyszenia,
- e) dysponowanie majątkiem Stowarzyszenia w ramach uprawnień przyznawanych przez Walne Zgromadzenie Członków,
- f) (skreślony),
- g) wydawanie organu prasowego. Stowarzyszenia, powoływanie redaktora naczelnego i członków Komitetu Redakcyjnego,
- h) przyjmowanie nowych członków Stowarzyszenia i prowadzenie ewidencji członków,
- i) zwoływanie i przygotowywanie Walnych Zgromadzeń i uchwalanie projektowanego porządku obrad, opracowywanie i zgłaszanie wniosków na Walne Zgromadzenie,
- j) przygotowywanie Zjazdów Naukowych zgodnie z tematyką i terminem uchwalonym przez Walne Zgromadzenie Członków, powoływanie przewodniczących komitetów organizacyjnych zjazdów, a także nadzór merytoryczny i finansowy nad organizacją zjazdów,
- k) podejmowanie uchwał w sprawie udziału przedstawicieli Stowarzyszenia w naukowych zjazdach krajowych, zagranicznych i międzynarodowych,
- l) przedstawienie kandydatów na członków międzynarodowych stowarzyszeń naukowych,
- m) przyznawanie stypendiów naukowych i ogłaszanie konkursów na prace naukowe,
- n) występowanie do Walnego Zgromadzenia o nadanie lub pozbawienie godności członka honorowego,
- o) zarządzanie majątkiem i funduszami Stowarzyszenia,
- p) przyjmowanie dotacji, darowizn i zapisów,
- q) zawieranie umów w imieniu Stowarzyszenia, .
- r) podejmowanie uchwał o nabywaniu, zbywaniu i obciążaniu majątku nieruchomego Stowarzyszenia,
- s) (skreślony),
- t) współdziałanie z władzami publicznymi, zawodowymi i samorządowymi w sprawach socjalno-zawodowych swoich członków,
- u) prowadzenie archiwum Stowarzyszenia i muzeum urologii dziecięcej polskiej,
- v) zatrudnianie pracowników, zgodnie z przepisami prawa pracy oraz decydowanie o wysokości ich poborów.
- Prezes Zarządu ustala zakres czynności członków Zarządu.
- Zarząd na wniosek prezesa może powoływać komisje stałe lub doraźne do wydawania opinii lub działania w sprawach określonych we wniosku o powołanie komisji.
- Uchwały Zarządu zapadają zwykłą większością głosów przy obecności co najmniej połowy członków, w tym prezesa lub wiceprezesa. W razie równości głosów rozstrzyga głos prezesa lub w razie jego nieobecności wiceprezesa.
- Zarząd może zatrudniać pracowników Stowarzyszenia zgodnie z obowiązującymi przepisami.
- Posiedzenia Prezydium Zarządu odbywają się w miarę potrzeby, jednak nie rzadziej niż co trzy miesiące. Uchwały Prezydium zapadają zwykłą większością głosów przy obecności co najmniej 3 członków, w tym prezesa lub wiceprezesa. Uchwały Prezydium Zarządu są przekazywane do wiadomości i akceptacji Zarządu na najbliższym zebraniu.
- Posiedzenia Zarządu i Prezydium są protokołowane.
§28
Prezes Zarządu:
a) kieruje pracą Zarządu Stowarzyszenia w zakresie żądań statutowych,
b) podpisuje w imieniu Zarządu wraz ze skarbnikiem wszystkie zobowiązania, umowy, układy, oświadczenia i inne akty stanowiące o majątku Stowarzyszenia,
c) podpisuje wraz z sekretarzem wszelkie inne pisma i dokumenty,
d) otwiera, prowadzi i zamyka zebrania Zarządu, otwiera i zamyka Walne Zgromadzenia Członków i inne posiedzenia Stowarzyszenia,
e) przyjmuje i zwalnia, w porozumieniu z sekretarzem i skarbnikiem, pracowników Stowarzyszenia.
§29
- Wiceprezes Zarządu w razie nieobecności prezesa otwiera, prowadzi i zamyka zebrania Zarządu.
- W przypadku czasowej niemożności sprawowania funkcji przez prezesa Zarządu Stowarzyszenia na jego pisemne upoważnienie potwierdzone przez Prezydium Zarządu, wiceprezes przejmuje na czas ściśle określony kierowanie pracami Zarządu i wykonuje wszystkie statutowe obowiązki prezesa Stowarzyszenia. Ze swej działalności w tym okresie wiceprezes przekazuje pisemne sprawozdanie prezesowi oraz przedstawia je na najbliższym posiedzeniu Zarządu.
- W przypadku trwałej niemożności sprawowania funkcji przez prezesa Zarządu Stowarzyszenia spowodowanej jego chorobą, potwierdzoną przez orzeczenie trzech biegłych lekarzy, śmierci prezesa lub jego rezygnacji z funkcji przed upływem kadencji, złożonej na piśmie, Zarząd przekazuje kierowanie pracami Stowarzyszenia do końca kadencji wiceprezesowi jako pełniącemu obowiązki prezesa.
§30
- Do zadań sekretarza Zarządu należy:
- a) prowadzenie bieżącej pracy Stowarzyszenia oraz korespondencji w stałym porozumieniu z prezesem lub wiceprezesem Stowarzyszenia,
- b) prowadzenie ewidencji członków, .
- c) sporządzanie protokołów z posiedzeń Zarządu i Prezydium Zarządu,
- d) prowadzenie archiwum Stowarzyszenia i muzeum urologii dziecięcej,
- e) przechowywanie pieczęci Stowarzyszenia.
- Sekretarz Zarządu przedstawia sprawozdanie ze swej działalności na każdym Zebraniu Zarządu.
§31
- Skarbnik Zarządu zarządza majątkiem Stowarzyszenia zgodnie z przepisami prawa powszechnie obowiązującego.
- Skarbnik Zarządu nadzoruje prawidłowość i terminowość rozliczeń finansowych, zjazdów naukowych oraz innych wpływów uzyskiwanych przez Stowarzyszenie. .
§32
- Redaktora naczelnego organu prasowego Stowarzyszenia wybiera zwykłą większością głosów Zarząd spośród kandydatów zgłoszonych przez prezesa i/lub członków Zarządu.
- Kadencja redaktora naczelnego trwa 4 lata. Wyboru nowego redaktora dokonuje Zarząd bezpośrednio po rozpoczęciu kadencji. Odwołanie redaktora naczelnego przed zakończeniem kadencji wymaga pisemnego wniosku ż uzasadnieniem, popartego przez 3/4 członków Zarządu.
- Prezes Stowarzyszenia, na wniosek redaktora naczelnego, po uzyskaniu pozytywnej Opinii Zarządu powołuje i odwołuje sekretarza redakcji organu prasowego Stowarzyszenia.
- Zarząd bezpośrednio po rozpoczęciu. kadencji powołuje Komitet. Redakcyjny organu prasowego Stowarzyszenia, którego zadaniem jest opiniowanie i kwalifikacja do druku nadesłanych prac naukowych, współudział w ustalaniu programu naukowego i wydawniczego pisma oraz nadzór nad jego realizacją. W zebraniach Komitetu Redakcyjnego z urzędu bierze udział Prezydium Zarządu. Kadencja Komitetu Redakcyjnego trwa 4 lata. Odwołanie członka Komitetu Redakcyjnego przed upływem kadencji wymaga pisemnego wniosku z uzasadnieniem, popartego przez 3/4 członków Zarządu.
- Redaktor naczelny odpowiada za poziom naukowy i wydawniczy organu prasowego Stowarzyszenia. Praca redakcji i Komitetu Redakcyjnego jest oparta na regulaminie, który redaktor naczelny przedstawia do zatwierdzenia Zarządowi.
- Do podejmowania decyzji w sprawach finansowych i wydawniczych dotyczących organu prasowego Stowarzyszenia uprawniony jest jedynie Zarząd.
§33
1. Zjazdy naukowe Stowarzyszenia odbywają się zgodnie z uchwałami Walnego Zgromadzenia członków co do tematyki, terminu i miejsca zjazdu.
2. Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Zjazdu, powołany przez Zarząd, ustala skład Komitetu, powiadamiając o tym Zarząd. Komitet Organizacyjny zjazdu wraz z Zarządem powołuje Komisję Naukową Zjazdu, która układa program naukowy Zjazdu. Komitet Organizacyjny Zjazdu działa w stałej współpracy z Zarządem.
3. Komitet Organizacyjny zjazdu kończy swą działalność po przyjęciu materiałów naukowych, sprawozdań i rozliczeń finansowanych przez Zarząd i Komisję Rewizyjną. Dochody ze Zjazdu są przekazywane na konto Zarządu.
§34
- Komisja Rewizyjna składa się z 3 członków wybranych przez. Walne Zgromadzenie, którzy wybierają spośród siebie przewodniczącego i jego zastępcę. Protokół ż wyborów zostaje przekazany Zarządowi. ,
- Kandydatów do Komisji Rewizyjnej zgłaszają uczestnicy Walnego Zgromadzenia oraz ustępujący Zarząd.
- Komisja Rewizyjna jest powołana do przeprowadzania co najmniej raz w roku kontroli całokształtu działalności Stowarzyszenia, ze szczególnym uwzględnieniem działalności finansowo-gospodarczej pod względem celowości, rzetelności i gospodarności.
- Dla ważności obrad Komisji Rewizyjnej i podejmowanych uchwał wymagana jest obecność przynajmniej dwóch jej członków, uchwały są podejmowane zwykłą większością głosów.
- Komisja Rewizyjna działa w oparciu o regulamin, który przedstawia Zarządowi do wiadomości.
- Komisja Rewizyjna ma prawo występować do Zarządu z wnioskami wynikającymi z kontroli i żądać wyjaśnień.
- Komisja Rewizyjna przedstawia na Walnym Zgromadzeniu Członków sprawozdanie ze swojej działalności, a na zebraniach o charakterze sprawozdawczo-wyborczym — sprawozdanie łącznie z wnioskiem o udzielenie lub nieudzielenie absolutorium ustępującemu Zarządowi.
- Przewodniczący Komisji Rewizyjnej lub upoważniony przez niego członek może brać udział w posiedzeniach Zarządu z głosem doradczym.
§35
- Sąd Koleżeński składa się z 3 lub 5 członków wybieranych przez Walne Zgromadzenie spośród kandydatów rekomendowanych przez Zarząd oraz zgłoszonych przez Walne Zgromadzenie Członków. Członkowie Sądu Koleżeńskiego : wybierają spośród siebie przewodniczącego, zastępcę i sekretarza.
- Sąd Koleżeński powołany jest do rozstrzygania sporów pomiędzy członkami, wynikłych w obrębie Stowarzyszenia.
- Od orzeczenia Sądu Koleżeńskiego przysługuje członkowi prawo odwołania się do Walnego Zgromadzenia: Członków, którego rozstrzygnięcie jest dla Stowarzyszenia ostateczne.
- Szczegółowy tryb postępowania określa regulamin Sądu Koleżeńskiego, opracowany przez jego członków I przedłożony do zatwierdzenia Zarządowi.
- Posiedzenia Sądu Koleżeńskiego są protokołowane, a sprawozdanie z działalności jest przedstawiane Walnemu Zgromadzeniu Członków.
- Dla ważności obrad oraz podejmowanych rozstrzygnięć Sądu Koleżeńskiego wymagana jest obecność co najmniej połowy składu osobowego, rozstrzygnięcia: są podejmowane zwykłą większością głosów.
Rozdział V
MAJĄTEK I FUNDUSZE STOWARZYSZENIA
§36
- Majątek Stowarzyszenia stanowią:
- a) nieruchomości, rzeczy ruchome, prawa majątkowe, środki pieniężne otrzymywane w drodze darowizn, spadków, zapisów i innych nieodpłatnych przysporzeń, nabyte w czasie istnienia Stowarzyszenia,
- b) składki członkowskie,
- c) odsetki od kwot zdeponowanych w bankach, |
- d) wpływy z działalności gospodarczej Stowarzyszenia. .
- Dla ważności oświadczeń woli dotyczących praw i obowiązków majątkowych wymagane są podpisy prezesa i skarbnika Zarządu, zaś pozostałych oświadczeń woli — prezesa i sekretarza Zarządu.
Rozdział VI
ZMIANA STATUTU I ROZWIĄZANIE SIĘ STOWARZYSZENIA
§37
Uchwałę w sprawie zmiany Statutu podejmuje Walne Zgromadzenie Członków na wniosek Zarządu Stowarzyszenia większością 2/3 głosów przy obecności co najmniej połowy uprawnionych do głosowania w pierwszym terminie, bez względu na liczbę obecnych w drugim terminie. Zmieniony Statut wchodzi w życie po zarejestrowaniu przez właściwy sąd rejestrowy.
§38
- Rozwiązanie Stowarzyszenia może nastąpić w drodze uchwały Walnego Zgromadzenia Członków powziętej większością 2/3 głosów przy obecności co najmniej połowy osób uprawnionych do głosowania.
- Uchwała o rozwiązaniu Stowarzyszenia określi sposób likwidacji oraz cel, na jaki ma być zużyty jego majątek.
- Likwidatorem Stowarzyszenia w razie jego likwidacji będą członkowie Zarządu.